ІНФОРМАЦІЯ ПРО ШКІЛЬНУ БІБЛІОТЕКУ

БІБЛІОТЕКАР Черкашина Галина Анатоліївна

/Files/images/6.JPG

ТЕМА: ІНФОРМАЦІЙНА РОБОТА ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ

ПРОВІДНА ІДЕЯ: Бібліотека – це інформаційний центр, який дає можливість вільного доступу до інформації всього світового співтовариства

Форми використання інформаційних технологій для залучення дітей і підлітків до читання:
- просування книги та читання через сайт бібліотеки;
- створення електронних ресурсів бібліотекарем;
- створення електронних ресурсів школярами.

Загальні відомості про бібліотеку:

Рік заснування – 1980

Кількість читачів – 383

З них учні – 353

Вчителі та батьки - 30

Головні показники діяльності бібліотеки:

Загальна кількість основного бібліотечного фонду – 10963 прим. Підручників – 3572 прим.

Середня відвідуваність – 28

Середня книговидача – 30

Моніторингові дослідження бібліотеки

Аналіз читацьких інтересів учнів 8-9 класів
Кількісний аналіз читання учнів 2-4 класів
Кількісний аналіз читання учнів 5-7 класів
Користування мережею Інтернет
Читання учнів 6-7 класів

ПРАВИЛА НАШОЇ БІБЛІОТЕКИ

/Files/images/5.JPG

Шановні читачі!

Сподіваємося, що вам стане у пригоді Абетка бібліотеки- невеликий словничок, у якому в порядку алфавіту дано пояснення бібліотечних понять. Що таке «абонемент», «каталог»? Словничок допоможе вам знайти відповіді на деякі питання у світі книги, інформації, комп'ютерних технологій.

І, звичайно ж, ви знаєте,що все треба робити за правилами :)

Правила існують і у нашій шкільній бібліотеці. Будь ласка, ознайомтесь з ними!

Абетка бібліотеки

Абонемент -

форма індивідуального та колективного обслуговування читачів, що передбачає видачу творів друку та інших документів для використання за межами бібліотеки на певний термін і на певних умовах.

Автор -

особа, яка створила твір або брала участь у його створенні

Авторський знак -

умовне позначення прізвища автора або першого слова заголовка твору.Застосовується для розстановки творів друку в алфавітному порядку

Алфавітний каталог -

бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовуються в алфавітному порядку

Анотація -

коротка характеристика документа, його частини або сукупності документів з точки зору призначення, змісту, форми та інших особливостей.

Бібліограф -

професія, змістом якої є підготовка та доведення до споживачів джерел бібліографічної інформації.

Бібліографічний огляд -

бібліографічний посібник, в письмовій або усній формі представляє собою зв'язне оповідання про документи

Бібліографічний список -

список документів, складений відповідно до правил бібліографічного опису

Бібліотека -

заклад культури, який збирає, зберігає і надає всім бажаючим джерела інформації. У стародавні часи таким джерелом були глиняні таблички, сувої папірусу. В даний час це книги, журнали, газети, відео-, аудіокасети, лазерні диски, дискети і т.д.

Брошура -

книжкове видання об'ємом понад 4, але не більше 48 сторінок

Інтернет -

це всесвітня мережа комп'ютерів, що з'єднуються один з одним подібно до міжнародної телефонної мережі.

Інформаційні ресурси -

сукупність даних, організованих для ефективного отримання достовірної інформації

Картотека -

сукупність організованих певним чином каталожних карток.

Каталог -

список чи опис зібрання книг у бібліотеках

Каталожна картка -

носій інформації у карткових каталогах і картотеках, призначений для оформлення, бібліографічного запису, при необхідності - інших відомостей.

Читальний зал -

спеціально обладнане приміщення, що використовується для надання читачам творів друку та інших документів в його межах

Систематичний каталог -

бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовуються за галузями знань у відповідності з системою бібліотечно-бібліографічної класифікації.

Шифр книги -

умовне позначення місця зберігання документа у вигляді буквених і цифрових символів

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ БІБЛІОТЕКОЮ

1. Користування бібліотекою безкоштовне

2. Право користування бібліотекою мають вчителі, учні, інші співробітники школи

3. Читачі мають право:

-одержувати у тимчасове користування книги з фонду бібліотеки;

-користуватися довідково-бібліографічним апаратом;

4. Книги видаються на 15 днів

Не видаються з бібліотеки:

-рідкі та цінні видання;-довідкова література;

-останній примірник видання.

Ними користуються в читальному залі

5. Читачі зобов’язані:

-бережно відноситися до книг, проявляти постійну турботу про їх збереження;

-не робити в книгах ніяких поміток, підкреслювань;

-не виривати і не загинати сторінок;

-повертати книги в зазначений термін.

6. Учні розписуються у читацькому формулярі за кожний примірник видання, одержаний на абонементі, починаючи з 5 класу

7.Читачі, які загубили або зіпсували книгу з фонду бібліотеки, зобов’язані замінити її на таку ж або рівноцінну. Рівноцінність заміни визначає бібліотекар/

8.Учні 1-11 класів зобов’язані бережно ставитися до підручників і нести за них відповідальність

КАЛЕНДАР ПАМ'ЯТНИХ ДАТ (дивись вкладення)

Моніторинг - це постійне спостереження за яким-небудь процесом для виявлення його відповідності бажанням чи параметрам первісних пропозицій.

Саме моніторинг, побудований на ряді по­слідовно проведених через визначені про­міжки часу досліджень, дозволить вчас­но реагувати на зміни і приймати необхідні рішення.Задачею обстеження є вивчення практи­ки роботи бібліотеки з метою виявлення нововведень, аналізу й оцінки сильних і слабких сторін її діяльності

Обстеження мають на меті:• виявити в діяльності бібліотеки ново­введення для того, щоб вивчити їх і по­ширити у мережі бібліотек;• з'ясувати недоліки в роботі бібліотеки, установити їх причини і способи усу­нення;

Моніторингові дослідження включають три етапи:1 етап — підготовчий.1. Спочатку визначається мета.Метою моніторингу може бути, наприклад, аналіз вивчення читацьких інтересів учнів або аналіз читання науково-пізнавальної літератури учнями.

2. Визначення об'єкта.Об'єктом спостереження може бути клас плюс бібліотека, при цьому завжди разом із учителем. Також об'єктом може бути вчитель, учень, батьки. За організаційни­ми формами спостереження може бути індивідуальним і груповим.Визначення напрямків і добір критеріїв. У роботі бібліотеки моніторингу піддаються різні показники: кількість читачів, книговидача, число проведених заходів їх вплив на учнів, книгозабезпеченість, відвідуваність, читаність, задоволеність обслуговуванням.

2 етап — практичний.Цей етап передбачає збір інформації.Моніторинг передбачає широке використання сучасних інформаційних технологій на всіх етапах. Збір інформації здійснюється такими методами:спостереження, аналіз фонду, аналіз читацьких формулярів, анкетуваннябібліотечні уроки, на яких закладаються основи бібліотечно-бібліографічних знань.3 етап — аналітичний.Обробка і накопичення даних може проводитися із застосування таблиць, діаграм, у текстовій формі.Узагальнення, систематизація, аналіз і поширення отриманої інформації проводиться бібліотекарем разом із учителем, робляться висновки, виводяться причини недоліків, виробляються рекомендації з метою усунення незадовільних показників.

/Files/images/bbloteka/graph1.jpg


/Files/images/9053521_9a0c0ea4.jpg

Цікаві факти з історії бібліотек

Римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в... лазні.
  • Перші бібліотеки були складами в буквальному значенні цього слова. Найдревнішу, вік якої 5000 років, археологи знайшли на території колишньої Месопотамії (сучасний Ірак). Вона являла собою склад з 30000 глиняних табличок, що містили в основному укази і закони.
  • Бібліотеки древніх єгиптян були призначені тільки для царів і жреців.
  • Саме римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в... лазні — там була спеціальна кімната, де книги не піддавалися впливу води і пари. Лазні в Древньому Римі будувалися всюди, виходить, і з бібліотеками не було проблем.
  • Перша у світі публічна бібліотека — загальнодоступна установа, що утримується за рахунок податків, — була відкрита в американському Бостоні в 1854 році. У заяві мерії міста було сказано: "Майбутнє демократії залежить від освіченості громадян. Освіченість громадян залежить від розвитку публічних бібліотек. Кожен громадянин має право на приналежні суспільству джерела інформації". Це була так звана американська мрія в її оригінальній версії: кожний може домогтися успіху, якщо буде мати необхідні знання.
  • Американський магнат сталеливарної промисловості Ендрю Карнегі ввійшов в історію аж ніяк не завдяки своєму величезному багатству, що він заробив законними і незаконними методами і яке на той час поступалося тільки рокфеллерівському. Ні, Ендрю Карнегі залишився в історії як дійсний фанат бібліотечної справи. Він вірив у велике майбутнє англомовних народів і думав, що воно прямо залежить від вільного поширення знань. Засобом для цього він бачив публічні бібліотеки. Під кінець життя містер Карнегі витратив біля двох третин свого багатства на їхній розвиток: побудував і оснастив 3000 бібліотек в англомовних країнах, з яких 1800 — у США.
  • Американський бібліотекар Мелвіл Дьюі був помішаний на ефективності бібліотечної справи і наприкінці ХІХ –поч. XX століть одноосібно придумав усе те, без чого неможлива сучасна бібліотека: каталоги, відповідне розташування книг у книгосховищі, нумерацію, що полегшує пошук... Дьюі першим висловив очевидну нині думку: бібліотеки повинні бути відкриті допізна, щоб люди могли приходити в них після закінчення робочого дня. Він же розробив систему видачі книг додому і штрафів за їхнє несвоєчасне повернення.
  • Американці і сьогодні є лідерами у бібліотечній справі: питання "Як пройти в бібліотеку?" стає неактуальним завдяки Інтернету. Найбільші бібліотеки США зараз переводять усі свої зібрання в електронний вигляд. Незабаром буде створена єдина віртуальна бібліотека, де кожний зможе знайти будь-яку книгу, коли-небудь написану на Землі.
  • Зі смутком доводиться визнати, що бібліотека належить до тих об'єктів, які людина знищує з особливою завзятістю. Що там темне середньовіччя — достатньо згадати недавню історію. Німецькі нацисти влаштовували величезні багаття з книг. Китайські комуністи спочатку спалили книжкові збори монастирів Тибету, а потім ввійшли в смак і спалили свої бібліотеки — у них це називалося "культурною революцією". У 1992 році, під час громадянської війни в Югославії, сербські солдати підпалили боснійську бібліотеку в Сараєво, а потім убили пожежних, що спробували погасити полум'я . Афганські талиби спалили 50 000 найменувань книг. Навіть у США, де "бібліотека — опора демократії", є маса громадських організацій, що виступають за вилучення з бібліотек тієї чи іншої книги — наприклад, "Гарри Поттера".
  • Як не дивно, але найбільшої шкода бібліотекам міг заподіяти письменник, а саме Максим Горький. Він задумав зібрати колектив авторів і переписати усю світову літературу — від Гомера до Олександра Дюма — у комуністичному дусі, а оригінальні добутки викинути з бібліотек. Однак Горький помер, і для радянських читачів Д'Артаньян залишився веселим авантюристом, а не, скажімо, борцем за права французьких трудящих.

Цікаві факти про книги

Станом на 2002 р. найменшою у світі вважалася книга "Хамелеон" А.П. Чехова розміром 0,9 х 0,9 мм. Вона містить 30 сторінок по 11 рядків тексту на кожній, 3 кольорові ілюстрації. Книга була видрукувана і переплетена у 1996 р. у м. Києві.
Пізніше, завдяки бурхливому розвитку нанотехнологій, вчені-фізики з Канади створили книжку розміром 0,07 х0, 1 мм. Називається вона - "Teeny Ted from Turnip Town". Книга складається з 30 керамічних мікротаблічек, що використовуються замість паперу, а сфокусований пучок променів іонів гелію (діаметром 7 нанометрів) використовувається замість чорнила. І щоб прочитати її, потрібен електронний мікроскоп, здатний збільшувати у 8000 разів.

Раніше найбільшою книгою у світі вважалася "Суперкнига", розміри якої становили 2,74 х 3,07 метра. Вага цієї книги - 252,6 кг і налічуває вона 300 сторінок. "Суперкнига" була видана в Денвері (штат Колорадо, США) у 1976 р. Проте в 2004 р. в Росії видали книгу під назвою "Найбільша в світі книга для малят". І хоча в ній всього 4 сторінки і 12 віршів для дітей, ця книга має воістину значні розміри.
Висота книги становить 6 метрів, ширина - 3 метри, а вага цієї книги-гіганта - 492 кг.

Найдорожчою книгою, що належить державі, вважають унікальний «Апокаліпсис», виданий французом Жозефом Форе. Вона оцінена в 100 млн старих франків, виставлена в музеї сучасного мистецтва в Парижі.

Найдорожчою книгою, що знаходиться в приватних руках, є так званий "Лестерський кодекс". Інша її назва - «Трактат про воду, землю і небесні тіла", створений Леонардо да Вінчі. У 1994 р. її купив за 24 млн доларів знаменитий засновник компанії "Microsoft" Білл Гейтс.

Книга являє собою збірник думок, знахідок і висновків Леонардо да Вінчі на різні теми. Сама книга - це всього 18 пергаментних сторінок, скріплених між собою, причому прочитати таку книгу можна тільки за допомогою дзеркала.

Дванадцять самих маленьких книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.

Стенографія, за допомогою якої можна записати будь-який текст у п'ять разів швидше, ніж за допомогою звичайного алфавіту, була знайдена у 63 році до нашої ери рабинею на ім'я Тіро, яка належала Цицерону.

«Єдині та найглибші секрети медичного мистецтва» - таку назву мала книга, знайдена запечатаною серед речей прославленого голландського доктора Германа Бурхаве після його смерті у 1738 р. Книга була продана з аукціону за 10 000 доларів золотом. Після того як печатка була розкрита, виявилося, що сторінки її були чистими. Тільки на титульному аркуші було написано: «Тримай голову в холоді, ноги в теплі, і ти зробиш бідняком кщого лікаря».

Одна з найбільш незвичайних у світі книг - «Божественна комедія» Данте - була написана на аркуші паперу розміром 80 х 60 см ченцем Габріелем Челані. Вона містить 14000 віршів. Якщо подивитися на лист з деякої відстані, то можна побачити барвисту карту Італії. На цю працю Челані витратив чотири роки.

Найтовстішою друкованою книгою у світі є WIKIPEDIA. Вона являє собою збірник статей з мережі Інтернет, що її любитель книг Роб Метьюс вирішив надрукувати у вигляді одного тому. Таким чином, паперова версія цієї книжечки склала 5000 сторінок.
Італієць Ріо Козеллі збирає колекцію найнудніших в світі книг, в якій налічується близько 10 000 томів. Один італійський поет-невдаха, дізнавшись, що всі його твори знаходяться у Козеллі, мало не покінчив із собою.

Відомий комп'ютерний інженер і підприємець Брюстер Кейл збирається відкрити в Британії перший у світі архів всіх друкованих книг. Такою метою він задався через кілька років після створення у 1996 р. першого інтернет-архіву усіх сторінок, коли-небудь опублікованих в мережі.

/Files/images/f64d0217a236bb29fe9e712d3b014fa7[1].jpg

«УВАГА! Перелік підручників для 6-го класу ЗНЗ

Назва підручника Видавництво Автор(и)
Загальноосвітні навчальні заклади з українською мовою навчання 6 клас
1 Українська мова ТОВ «Видавництво «Генеза» Заболотний О.В., Заболотний В.В.
ТОВ «Видавництво «Грамота» Єрмоленко С.Я., Сичова В.Т.
ТОВ «Видавничий дім «Освіта» Глазова О.П.
2 Українська література (укр.+рос.+нац. меншини) ТОВ «Видавництво «Грамота» Авраменко О.М.
ТОВ «Видавничий дім «Освіта» Коваленко Л.Т.
3 Англійська мова (6-й рік навчання) (укр.+рос.+нац. меншини) ТОВ «Видавництво «Астон» Карп’юк О.Д.
4 Англійська мова для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням англійської мови (укр.+рос.+нац.меншини) ТОВ «Видавництво «Генеза» Калініна Л.В. Самойлюкевич І.В.
5 Німецька мова (6-й рік навчання) (укр.+рос.+нац.меншини) ТОВ «Видавництво Ранок» Сотникова С.І., Гоголєва Г.В.
6 Французька мова (6-й рік навчання) (укр.+рос.+нац.меншини) ТОВ «Видавництво «Генеза» Клименко Ю.М.
7 Французька мова для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням французької мови (укр.+рос.+нац.меншини) ТОВ «Видавництво «Генеза» Клименко Ю.М.
8 Світова література ТОВ «Видавництво «Грамота» Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В., Зуєнко М.О., Кобзар О.І.
ТОВ «Видавництво «Генеза» Волощук Є.В.
9 Всесвітня історія. Історія України ТОВ «Видавництво «Генеза» Бандровський О.Г. Власов В.С.
ТОВ «Видавничий дім «Освіта» Пометун О.І., Мороз П.В., Малієнко Ю.Б.
10 Мистецтво (інтегрований курс) (укр ЗНЗ+нац.меншини) ТОВ «Світоч» Масол Л.М.
11 Музичне мистецтво (укр ЗНЗ + нац.меншини) ТОВ «СИЦИЯ» Масол Л.М., Аристова Л.С.
ТОВ «Навчальна книга – Богдан» Кондратова Л.Г.
12 Образотворче мистецтво (укр ЗНЗ+ нац.меншини) ТОВ «Видавництво «Генеза» Железняк С.М., Ламонова О.В.
ТОВ «СИЦИЯ» Калініченко О.В., Масол Л.М.
13 Математика ТОВ «Видавничий дім «Освіта» Тарасенкова Н.А., Богатирьова І.М., Бочко О.П., Коломієць О.М., Сердюк З.О.
ТОВ «Видавництво «Генеза» Істер О.С.
ТОВ ТО «Гімназія» Мерзляк А. Г., Полонський В.Б., Якір М.С.
14 Біологія ТОВ «Видавничий дім «Освіта» Костіков І.Ю., Волгін С.О., Додь В.В., Сиволоб А.В., Довгаль І.В., Жолос О.В., Скрипник Н.В., Ягенська Г.В., Толстанова Г.М., Ходосовцев О.Є.
15 Географія ТОВ «СИЦИЯ» Бойко В.М., Міхелі С.В.
ТОВ «Видавництво «Генеза» Пестушко В.Ю., Уварова Г.Ш.
ТОВ «Видавництво «Грамота» Гільберг Т.Г., Паламарчук Л.В.
16 Трудове навчання (для дівчат) (укр ЗНЗ+ нац.меншини) ПП «Аксіома» Ходзицька І.Ю., Павич Н.М., Горобець О.В., Безносюк О.І.
17 Трудове навчання (для хлопців) (укр ЗНЗ+ нац.меншини) ТОВ «Видавництво «Генеза» Терещук Б.М., Дятленко С.М., Гащак В.М., Лещук Р.М.
18 Інформатика ТОВ «Видавничий дім «Освіта» Морзе Н.В., Барна О.В., Вембер В.П., Кузьмінська О.Г. Саражинська Н.А.
19 Основи здоров’я ТОВ «Видавництво «Алатон» Бех І.Д., Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Страшко С.В.
ТОВ «Видавництво «Генеза» Бойченко Т.Є., Василашко І.П. Василенко С.В., Гурська О.К., Гущина Н.І., Коваль Н.С.
20 Російська мова (6-й рік навчання) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою ТОВ «Світоч» Давидюк Л.В.
ТОВ «Видавництво «Грамота» Рудяков О.М., Фролова Т.Я., Маркіна -Гурджи М.Г.
Загальноосвітні навчальні заклади з російською мовою навчання 6 клас
1 Українська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою ТОВ «Видавництво «Генеза» Заболотний О.В., Заболотний В.В.
ТОВ «Видавничий дім «Освіта» Ворон А.А., Солопенко В.А.
2 Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою ТОВ «Видавництво «Грамота» Рудяков О.М., Фролова Т.Я., Маркіна-Гурджи М.Г.
ТОВ «Видавничий дім «Освіта» Бикова К.І., Давидюк Л.В., Снітко О.С., Рачко О.Ф.
3 Інтегрований курс "Література" (російська та світова) ТОВ «Видавництво «Грамота» Бондарева О.Є., Ільїнська Н.І., Мацапура В.І., Бітківська Г.В.
ТОВ «СИЦИЯ» Ісаєва О.О., Клименко Ж.В.

ПРАЦЮЄ "КНИЖКОВА ЛІКАРНЯ"

/Files/images/100_6734.JPG

/Files/images/100_6735.JPG

/Files/images/100_6736.JPG

ТИЖДЕНЬ НАВЧАЛЬНОЇ КНИГИ

/Files/images/1.JPG

/Files/images/100_6759.JPG

ЦІКАВЕ ІЗ ЖИТТЯ КНИГ

Каких только причуд не бывает на свете. Некая пожилая англичанка едва ли не с детства занималась тем, что приобретала кукольные домики. И вот как-то разбирая свою необычную коллекцию, она среди кукольной мебели нашла подлинную редкость —миниатюрную, размером 4x3 сантиметра, книжечку. Эта была рукописная Библия, датированная 1614 годом. Для собирателей подобного рода книжных раритетов это совершенно уникальная находка. Специалистам известны еще две такие же маленькие рукописные Библии, но они плохо сохранились. Найденная же в кукольном домике – не имеет никаких изъянов. Хозяйка находки может продать свою Библию на аукционе не менее чем за 30 тысяч долларов. Но, как известно, все коллекционеры – из породы чудаков, вот и счастливица – не исключение: она совершенно неготова расстаться с чудесной находкой.

Давні римляни першими здогадалися будувати публічні бібліотеки. Юлій Цезар створив систему публічних бібліотек. Після його смерті вони почали користуватися особливою популярністю. Багаті мешканці Риму спеціально засновували бібліотеки для незаможних, а також збирали величезні колекції книг для себе.

Найзнаменитіша бібліотека була в Олександрії. Вона виникла приблизно у трьохсотому році до нашої ери. Там зберігалися понад 700000 сувоїв папірусу. Усі сувої були класифіковані за 120 темами і описані в каталогах.

Бібліотеки Давнього Єгипту знаходилися у храмах. їх охороняли священики. Єгиптяни писали на папірусі, який потім згортали в сувій і зберігали у скринях або на полицях.

Перша бібліотека виникла майже 8000 років тому. Мешканці Давньої Месопотамії писали на глиняних дощечках за допомогою тонкої палички, яка називалася «клин», а спосіб письма називався «клинопис». Дощечки випалювались, а найцінніші з них вміщувались у спеціальні конверти з глини, щоб не псувалися. Археологи знайшли тисячі таких дощечок, які зберігалися в палацах і були розсортовані в залежності від їх тематики.

Перша друкована книга «Львівський апостол» в Україні з'явилася у 1574 році. її надрукував Іван Федоров, який випередив іноземних майстрів, так як винайшов спосіб друкування тексту двома фарбами одразу.

Нещодавно стало відомо, що китаєць Бі Шен ще в XI столітті друкував книги з форм, складених з окремих ієрогліфів.

Першим почав відливати металеві букви (з них складали слова, зі слів - рядки, з рядків - сторінки) німець Йоганн Гуттенберг, який жив у місті Майнці в середині XV століття.

Усі рукописні книги переплітали. Палітурку виготовляли з дерев'яних дощок, обтягнутих шкірою, парчею, оксамитом або атласом. Потому прикріплювали металеві бляхи, аби книжки довше зберігалися. Зверху одягали срібні або золоті обкладки. Верхню кришку прикрашали дорогоцінним камінням, перлами.

Писали на пергаменті чорнилом та різнокольоровими фарбами. Чорнило робили із сажі, фарби з відвару кори вільхи та дуба. Заголовки, ініціали, великі букви виводили червоною фарбою. Використовували також охру - світло-жовту фарбу, лазур, золото, срібло.

До XIV століття книги писали на пергаменті (за назвою м. Пергам, де його вперше виготовили). Пергамент виробляли зі шкіри молодих телят, ягнят, кіз.

У Стародавньому Єгипті книги писали на папірусі. Папірус - болотяна рослина зі стеблом висотою 4-5 метрів. Стебла папірусу розрізали на тонкі смужки, розкладали їх так, щоб край однієї смужки заходив за край іншої. Краї склеювали. Наступний шар тонких смужок накладали перпендикулярно до першого. Накладені смужки пресували, просушували. Написану на папірусі книжку згортали в сувій (найдовший сувій - понад 40 метрів).

У давнину існували глиняні книги. У таких книгах писали загостреними паличками. Глину сушили, випалювали на вогні. Такі книги буди важкі та незручні у користуванні.

На стінах храму у Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідними сторінками книги, найбільшої у світі за своїми розмірами - кам'яні аркуші її сягають до сорока метрів у ширину.

Стародавні люди писали на каменях, стінах печер за допомогою малюнків. Це було піктографічне письмо.

Однією з найбільших старовинних книг є гігантський атлас вагою 120 кг, який знаходиться в Державній бібліотеці в Німеччині. Виданий він у 1661 році і має розміри 170 на 110 см.

Перлиною слов'янської поліграфії вважається книжка «Байки» І. Крилова, видана в Санкт-Петербурзі у 1856 році. Книга менша за поштову марку, тому читати її можна лише за допомогою лупи.

Найбільше видання у світі - це багатотомна збірка «Акти і публікації Британського парламенту 1800-1900 років». Усі томи збірки важать разом 31 тонну. Для того, щоб їх прочитати, потрібно понад 6 років.

Однією з найменших книг є томик віршів Т. Г. Шевченка «Кобзар», який створив мікромайстер Микола Сядристий. Книга складається із 12 сторінок, кожна площею 0,6 квадратного міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем людської волосини. Книга зшита павутинкою, обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. На обкладинці - портрет поета та зображення хати, де він народився.

Найбільшою книгою у світі є, видана у 1976 році у Денвері (штат Колорадо, США), «Суперкнига», розмір якої становить 274 на 307 сантиметрів, а вага - 252 кг 600 г, яка налічує 300 сторінок.

Найтовстіша у світі книга - англійський словник, що містить 8600 сторінок.

БІБЛІОТЕЧНИЙ УРОК

"БІБЛІОТЕКА - КНИЖЧИН ДІМ"

(ЕКСКУРСІЯ ДЛЯ УЧНІВ 3-ГО КЛАСУ 15.10.2016)

/Files/images/bbloteka/100_7424.JPG

Історія виникнення книги

Як друкують книги [Відео]

Как сделать яркую закладку для книги.

Гришкины книжки (мультфильм), 1979


«Скорботна свічка пам’яті святої»

То був страшний навмисний злочин.

Такого ще земля не знала.

Закрили Україні очі

І душу міцно зав’язали.

А. Листопад

Голодомор в Україні

Героїчна і водночас трагічна історія України. Вона знала багато важких часів – стихійні лиха, війни, соціально-політичні заворушення та інші негаразди спричиняли різні кризові явища, серед яких були «винищення, голод, і меч». Протягом століть український народ, оселившись на родючих землях, на берегах повноводних рік, поруч з великими торговельними шляхами, приголомшував світ своїми злиднями і неволею.

Та найтрагічніші події чекали на Україну в ХХ столітті. Україна вперше пережила штучний голод – масове вбивство мільйонів своїх громадян, цинічне, цілеспрямоване, безжальне. На щедрому українському чорноземі вмирали у страшних муках мільйони людей. Облудні ідеї кремлівських вождів щодо побудови «світлого майбутнього», теорія загострення класової боротьби призвели до найбільшої катастрофи на українській землі. Ламаючи опір приватних господарств примусовій колективізації, влада застосувала масове знищення українського селянства.

Голод 1932-1933 років став апогеєм розправи над непокірними. Болісно і важко констатувати, що ця війна сталінського режиму проти українського народу забрала за різними даними від 7,5 млн. до 10 млн. людей... Вона супроводжувалася репресіями, фізичними та моральними знущаннями над українцями. За роки колективізації з України було примусово вивезено понад 350 тисяч осіб, велику кількість було розстріляно, багато загинуло у чекістських катівнях.

Спочатку це був голод, обумовлений непомірним планом хлібозаготівель. Потім, владою було прийнято постанову «Про заходи щодо посилення хлібозаготівель», згідно якої, у так званих боржників забирали не тільки зерно, м’ясо, сало, картоплю, а й все інше, що можна було їсти: буряки, горох, цибулю, сухофрукти, гарбузи тощо. Та все рівно, встановлений непосильний план не було виконано.

У серпні 1932 року був ухвалений закон, названий в народі законом «про три колоски», який передбачав смертну кару чи 10 років ув’знення за крадіжку «соціалістичної власності». Цей документ дозволяв розстрілювати дітей, що досягли 12 річного віку!.. У листопаді ухвалили закон, згідно з яким колгосп не міг видавати селянам зерно, поки не був виконаний план здачі хліба державі. Все продовольство з України та Кубані було вивезено. Для мільйонів людей залишився лише один шлях порятунку від голоду – йти з рідних місць у пошуках харчів. Щоб селяни не могли перебратися до міста чи купити їжу в міських магазинах, у грудні 1932 року було запроваджено паспорти лише для жителів міста. Так Україна перетворилася на великий концтабір, а незабаром – на морг під відкритим небом. Люди конали в жахливих муках, а в той же час, за кордон за ці два роки було продано чотири мільйони тонн зерна, велику кількість масла, м’яса та інших харчових продуктів!..

Ось уривок з однієї розповіді: «Прийшов найжахливіший 1933 рік. Вже з березня, щоранку попід хатами йшов десятник, питав, чи є мертві. Трупи складали на підводи і вивозили десятками на кладовище до масових могил... Смертність досягла найвищого пункту, коли у середині квітня видали по 1 кг гречки. Люди їли її не помеленою, а багато їло її одразу, сирою. Від цієї не обідраної гречки, протягом наступного тижня вмирало до 300 людей денно...», – свідчить В. Нестор.

Свідків цих страшних подій в живих залишилося дуже мало. Однак, багато тих, котрі залишили свої сумні спогади чи то на папері, чи то у словесних переказах своїм дітям та внукам.

І такі або подібні випадки були майже в усіх селах Великої України. Настав час об’єктивного висвітлення трагедії, вшанування та увічнення пам’яті її жертв. Відтворенню історичної правди сприяють нові матеріали, що з’явились за останні роки і висвітлюють причини та наслідки голодомору.

/Files/images/bbloteka/100_7439.JPG


/Files/images/bbloteka/100_7438.JPG

/Files/images/100_7024.JPG

Жити заборонено. Голодомор в Україні 1932 - 1933 років.

/Files/images/1vich.jpg

1 грудня Всесвітня організація охорони здоров’я проголосила цей день Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом.

Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД і зробити все можливе, щоб уберегти себе, своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, кожну сім’ю.

Цікаві факти з усього світу


У 1603 році в Японії за наказом імператора плавання стало обов’язковим шкільним предметом.
У американському штаті Вісконсін заборонено пити (і тим більше продавати) пиво після 9 години вечора.
В Естонії та Норвегії введена обов’язкова 12-річна освіта.
У жінок у Франції не було права голосу на виборах до 1944 року.
У Бахрейні, Брунеї, Кувейті і Катарі не стягується прибутковий податок.
За конституцією президенти США приймають присягу рівно опівдні.
Страта на електричному стільці відбувається у присутності 40 свідків.
У Англії наїзд на собаку карається строгіше, ніж наїзд на людину.
Перший в світі закон про авторське право з’явився в Англії в 1710 році.
У американському штаті Юта заборонено лаятися у присутності небіжчика.
Перші патентні бюро з’явилися в Англії на початку XVII століття, а в Америці – тільки в кінці XVIII.
Перші в світі страховки були введені в Ісландії в 1151 році. Страхувалися від чуми і від пожежі.
Кожен житель американського штату Кентукі зобов’язаний по законах штату приймати ванну хоч би раз на рік.
Згідно нормам міністерства авіації США, висота будь-якої будівлі на землі не повинна перевищувати 667 метрів.
Перша поправка до Конституції США свідчить: "Конгрес не повинен видавати жодного закону, що обмежує свободу слова і друку”.
У індіанській державі муїськів біля дверей неплатників податків прив’язували ягуара, щоб ті не могли вийти з будинку, не сплативши грошей.
За час президентського терміну Біла Клінтона кількість арештів за вживання і розповсюдження марихуани в США збільшилася на 56%.
Спеціальна ухвала ЄС від 1 січня 1991 року наказує іменувати моркву… фруктом (щоб з неї можна було варити конфітюр).
У Вашингтоні не можна будувати будівлі, які вищі за монумент Джорджа Вашингтона.
У Англії до мера треба звертатися не інакше як "містер мер”, навіть якщо мер – жінка.
У Швейцарії немає орденів і медалей, щоб забезпечити рівність всіх громадян перед законом.
По законах штату Алабама, використовувати для оранки бавовняного поля слонів (!) заборонено.
У 1647 році Британський Парламент відмінив Різдво.
На вулицях Кембріджа законом заборонено грати в теніс.
В Уругваї дуелі були дозволені аж до 1992 року.
Прізвища були введені в Туреччині тільки 1 січня 1935 року.
У 1998 році в КНР кожного тижня в середньому 34 людини піддавалися страті за такі злочини, як перебування за кермом в нетверезому вигляді, шахрайство і крадіжка.
У Швеції за період з 1935 по 1975 роки, відповідно до закону "про чистоту раси”, було стерилізовано (!) більше 63 тис. чоловік. Закон був відмінений лише в 1976 році.
У Ріо-де-Жанейро з 10 години вечора до 5 ранку водії автомобілів можуть їздити на червоне світло світлофора. Цей захід покликаний зменшити ризик автомобільного пограбування.
У 1911 році до Конгресу США був внесений законопроект, який прирівнював польоти на аеропланах до спроби самогубства і передбачав покарання у вигляді тюремного висновку на строк до 5 років.
В даний час у "Коза ностри” є 5 основоположних принципів: абсолютне мовчання, завжди мати хорошого адвоката, ніколи не робити актів насильства проти державного службовця, не довіряти нікому, окрім мафіозо і… платити податки.
Палата Общин – єдине місце в Англії, куди не може увійти Королева, оскільки вона не є членом Палати Общин. Крім того, Королева – єдина людина в Англії, на машині якого не обов’язковий номерний знак.
У Китаї від ПДВ звільняється сільгосппродукція, що реалізовується самим виробником; старовинні книги; імпортоване устаткування, що використовується науково-дослідними і учбовими закладами; міжнародна гуманітарна допомога і… контрацептиви.
У 1992 році у Ватикані був виданий "Всесвітній катехізис”, що містить доповнення до десяти заповідей. (Наприклад, такі: "Не ухиляйся від сплати податків. Не торгуй документами своєї фірми. Не дай залучити себе в махінації з генами. Не сідай у п’яному стані за кермо”).
У 1703 році Петро I видав указ, що забороняє будувати кам’яні будівлі в Росії де-небудь, окрім Петербургу.
По норвезьких законах, полярний білий ведмідь може бути убитий тільки якщо він представляє яку-небудь загрозу для людини.
У канадській провінції Саскачеван заборонено спостерігати за екзотичними танцями і пити алкоголь одночасно.
У американському штаті Арізона законом заборонено полювати на верблюдів, які водяться там тільки в зоопарках.
У 1560 році англійська королева Єлизавета заснувала посаду "королівського відкупорщика океанських пляшок”. Порушникам королівської монополії загрожувала шибениця.
У Франції групі солдатів, що виконують розстріл злочинців, видається один карабін з холостими патронами… щоб не обтяжувати совість солдатів.
Петро I видав указ, згідно якому кожен, що вкрав з державної казни грошей більше, ніж коштує мотузок, повинен бути на цьому мотузку і повішений.
У Англії посаду Першого Лорда Казначейства займає, за сумісництвом, Прем’єр-міністр, а Першого Лорда Адміралтейства – Королева Англії.
Під американською Декларацією Незалежності було поставлено рівно 56 підписів.
Італійські закони прирівнюють малювання крейдою на асфальті до жебрацтва.
Три головні принципи Конституції США – Свобода, Рівність, Законність.
У 1629 році в Японії був виданий указ, що забороняє жінкам грати в театрі.
У Португалії непогожа погода є поважною причиною нез’явлення на роботу.
У Швеції власники собак платять податок по росту собак, а в Норвегії – по їх довжині.
В американському штаті Мічіган заборонено продавати і пити пиво по неділях.
Закони Замбії забороняють туристам фотографувати пігмеїв.
До 1829 року крадіжка в Англії каралася стратою.
У 1733 році в Росії було введено обов’язкове хрещення дітей.
В американському штаті Оклахома заборонено полювати на китів.
Мером Вашингтона є президент США.
У Конгресі США рівно 100 сенаторів.
У Греції щопонеділка заборонено полювання.
У Великобританії немає конституції.
Населення Землі до кінця цього століття зросте більш ніж у два рази в порівнянні з 2011 роком і досягне 15 мільярдів осіб, йдеться в доповіді ООН, що значно більше попередніх оцінок можливого зростання населення, передає Газета.ru. Раніше експерти, ґрунтуючись на показниках приросту, говорили про те, що до 2100 популяція складе близько 10 мільярдів осіб. Зараз населення планети наближається до 7 мільярдів.
Всередині чорних дір можуть існувати форми життя, зокрема у вигляді високорозвинутих цивілізацій, які через низку обставин не хочуть розкривати своє місцеперебування перед "братами по розуму", вважає співробітник московського Інституту ядерних досліджень РАН В'ячеслав Докучаєв.
Компанія Google представила мову програмування Dart, призначену для створення веб-додатків. Про вихід Dart повідомив в офіційному блозі Google Ларс Бак, один з розробників мови. За його словами, головними перевагами Dart є гнучкість, легкість в освоєнні і універсальність - написані на ній програми будуть успішно працювати у всіх сучасних браузерах, в тому числі і на мобільних пристроях.
Джерело: http://fantom2.org.ua

3 грудня - міжнародний день інваліда

3 грудня -

Міжнародний день інвалідів

У 1992 році Генеральна Асамблея ООН оголосила 3 грудня Міжнародним днем інвалідів. Мета, заради якої цей день був проголошений, - це дотримання прав людини іучасть інвалідів в житті суспільства. Ця мета була поставлена у Всесвітній програмі дій відносно інвалідів, прийнятою Генеральною Асамблеєю в 1982 році і названа Десятиліттям інвалідів.
Проведення Міжнародного дня інвалідів спрямовано на привернення уваги до проблем івалідів, захист їх гідності, прав та благополуччя, на переваги, які отримує суспільство від участі інвалідів в політичному, соціальному, економічному і культурному житті. В Україні проведення цього дня встановлене Указом Президента, починаючи з 1993 року. В 2005 році був ухвалений закон "Про реабілітацію інвалідів в Україні", яким визначені основні принципи створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для функціонування системи підтримки фізичного, психічного і соціального благополуччя інвалідів.
Звичайно, цей день не можна називати святковим, проте він підкреслює необхідність досягнення забезпечення рівних прав інвалідів і їх участі в житті суспільства. Міжнародний день інвалідів - день підведення підсумків зробленого для цієї категорії громадян, аналізу фактичного становища людей з особливими потребами в суспільстві і визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня.

/Files/images/100_7038.JPG

/Files/images/13617351107.jpg

/Files/images/images (4).jpg Жизнь Ника Вуйчича

похожа на миф, красивую, поучительную, но нереальную историю. Вдумайтесь, мальчик, родившийся без ног и рук, к 31 году – всемирно известный мотивационный оратор, счастливый муж и отец. Он объездил полмира. Он выступал на стадионе, а 110 тысяч человек его слушали. Разве так бывает? Бывает. Если каждый день совершать маленький подвиг. В его искренней улыбке читается: «Я счастлив».

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПРАВА

Пам’ятка учням


1. Пам’ятайте, що насильство над вами, здійснене вашими батьками, не є нормою життя. Насилля – неприпустима річ у стосунках людей.
2. У сім’ї ви маєте право на те, щоб до вас ставилися з повагою, не ображали.
3. Пам’ятайте необхідні правила безпеки: зокрема, не варто тут же кидатися на допомогу, коли тато б’є маму, особливо коли він - з небезпечними предметами в руках; ваше завдання – якомога швидше сховатися, залишити домівку взагалі – на допомогу покличте дорослих, які краще знають, як діяти за таких обставин.
4. Ви маєте право на захист, якщо навіть найрідніші люди принижують вашу гідність.
5. Поділіться своїми проблемами з учителем, класним керівником, психологом, зверніться до міліції.
6. Не вірте у погрози з боку кривдників.
7. Ви маєте право висловлювати і відстоювати свою думку. Чітко і однозначно висловлюйте осуд щодо насильницької поведінки взагалі.
8. Знайте, коли вас постійно контролюють, принижують, примушують до чогось, використовують в спілкуванні з вами лайливі слова – це насильство.
9. Не вважайте, що ви заслужили на таке ставлення з боку дорослих. Ніхто, в тому числі ваші батьки, рідні, не мають права принижувати вас, поводитися жорстоко стосовно дитини – це карається законом. В Сімейному кодексі (ст.. 150, ч. 7) написано: «Забороняються фізичні покарання дітей батьками. Та інші види покарань які принижують людську гідність. Дитина може подати до суду, до громадських організацій, якщо виховання не належне».
10. Навчаться розрізняти поняття «добро» і «зло». Все, що принижує людську гідність – є зло, все, що звеличує гідність людини – добро.

Телефонуй на Національну «Гарячу лінію» з питань протидії насильству та захисту прав дитини, щоб отримати допомогу – 386 (безкоштовно для абонентів МТС та Київстар)

Пам’ятка батькам


1. Пам’ятайте, що першим університетом життя для дитини є та сім’я в якій народилася дитина. Завдання обох батьків полягає в тому, аби створити в сім’ї атмосферу любові, довіри, духовного настрою та комфорту.
2. Не дивіться на дитину як на особисту власність. Ви дали дитині фізичне тіло, а душа Ії належить світові. Сприймайте дитину як особистість єдину, унікальну і неповторну.
3. Не виражайте часто свого незадоволення, критики – це тільки породжує антагонізм в стосунках дітей і батьків.
4. Давайте дітям можливість відчувати Ваше визнання і схвалення.
5. Ніколи не старайтесь запевнити дитину в тому, що вона погана.
6. Будьте тактовними в стосунках з дітьми.
7. Давайте приклад емоційного самоконтролю і витримки.
8. Показуйте приклад позитивних дій та вчинків дітям не на словах, а в конкретних справах.
9. Насильство над дітьми – це протиприродний акт, який забороняється законом. Так, в Сімейному кодексі сказано таке: «Забороняються фізичні покарання дітей батьками та інші види покарань, які принижують людську гідність. Дитина має право на належне батьківське виховання».
10. Завжди давайте дитині шанс на право бути кращою.
11. Пам’ятайте, що в сім’ї дитина пізнає, як взаємодіяти з іншими людьми, як ставитися до себе і до оточення, як упоратися з труднощами і, за великим рахунком, що таке життя.

ШКІДЛИВІСТЬ ВЖИВАННЯ НАРКОТИКІВ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ УЧНІВ

АЛКОГОЛЬ

Серед проблем, пов'язаних з наркотиками, найважливішою сьогодні є проблема зловживання алкоголем. Вплив алкоголю - це безпосередня причина виникнення захворювань печінки, пошкодження головного мозку, виразки шлунка, панкреатиту та інших хвороб. Алкоголь - це висококалорійна речовина, хоча й постачає мало енергії. Енергія алкоголю не може бути безпосередньо використована м'язами, тому що спочатку він має бути метаболізований у печінці. Необхідність проходження алкоголем цієї стадії переробки становить причину його неефективності як джерела енергії. Наведемо стадії інтоксикації алкоголем: 1) ВІДЧУВАННЯ ЩАСТЯ: людина стає говірливою, розслабленою і часто навіть більш компанійською, ніж у звичайному стані; у деякій мірі спо­стерігається втрата здатності до міркування; 2) БЕЗГЛУЗДА ПОВЕДІНКА погіршується здатність мислити; людина втрачає здоровий глузд; її емоції набувають несталості, реакція - сповільнюється; 3) ПЛУТАНИНА: виникає почуття дезорієнтації; людина стає похмурою та більш емоційною; розвивається почуття сильного страху та надзвичайного гніву; характерною ознакою цієї стадії є нерозбірливість мови; може спостерігатися подвоювання зору; 4) ВТРАТА КОНТРОЛЮ ЗА СОБОЮ: це помітно стороннім;людина не може стояти, ходити, часто спотикається;, виникає блювота; людина може бути майже непритомною; 5) НЕПРИТОМНІСТЬ: трапилося перевищення дози наркотику; людина повністю непритомна; можлива смерть від паралічу дихальних органів.

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ

Шановні батьки! Визначити, чи вживає ваша дитина наркотики, нелегко, але можна. Змі­ни, що можуть відбуватися з дитиною, уже очевидні на початку нового захоплення, коли ще не виникла наркотична залежність. У цей час ви можете врятувати свою дитину. Необхідна довірча розмова, можете відразу звернутися до спеціаліста, або анонімної наркологічної служби й обов'язково пові­домте нас.

Зверніть увагу на такі ознаки:

- поява агресивності, .різкі зміни в пове­дінці: кволість з ранку і надмірна збудже­ність у другій половині дня; уникнення спілкування з батьками; по телефону від­повідає крадькома й уривчасто, колишні друзі не цікавлять, захоплення теж;

- відносно одягу став неакуратний, серед речей з'явилися баночки, появився незрозумілий специфічний запах, шпри­ци, таблетки;

- з дому можуть зникати деякі речі, коштов­ності;

- надмірна веселість, почервоніння облич­чя, різкі зміни в апетиті, вузькі зіниці, млявість, відчуженість (ознаки вживан­ня наркотиків опійної групи);

- налиті кров'ю очі - результат вживання маріхуани;

- зміна в розмові, бліда шкіра, надмірне вживання рідини, порушення координаці

ХВИЛИНКА ІНФОРМАЦІЇ


"КНИГИ-ЮВІЛЯРИ 2016 РОКУ"


(англійські письменники)

/Files/images/bbloteka/image.jpg

Працює бібліотечний гурток "ПРОЛІСОК"

/Files/images/bbloteka/image2.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 1090

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

/Files/images/2016_rk/1.png

/Files/images/2016_rk/Departament.png

/Files/images/1_sndanok_uchnv/відділ освіти.jpg

/Files/images/Вчимося жити.jpg

/Files/images/УЦОЯО.jpg

.

/Files/images/Педагогічна преса.jpg

Дата останньої зміни 05 Квітня 2024

Фотогалерея